Животинска фарма

Животинска фарма

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Една фарма е под окупација на преуморни и малтретирани животни. Со жесток идеализам и со разгорувачки пароли, животните тргнуваат во бунт со идеја да создадат напредок, правда и еднаквост. Смелата борба иницирана од животните ја претвора фармата во целосно демократско општество изградено врз идејата дека сите животни се создадени еднакви. Но дали е сѐ токму така? На крајот, сепак бунтот пропаѓа, а фармата завршува во уште полоша состојба од претходно, под диктатурата на свињата по име Наполеон.

Една од најпознатите сатирични басни што некогаш била напишана. Бајка за возрасни, за револуцијата против тиранијата и за тоталитарните режими.

„Животинска фарма“ е книга што се најде на 31. место на листата на најдобри романи од XX век.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2021
Страници 128
Тежина 140
Автор Џорџ Орвел
ISBN 978-608-243-443-8
Издавачка куќа Антолог
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x