Зенот и јапонската култура

Зенот и јапонската култура

Цена: 480 ден.

Опис на книгата

Зенот и јапонската култура е едно од најзначајните дела за зенот во дваесеттиот век и драгоцен извор за оние кои посакуваат да ги сфатат неговите идеи во контекстот на јапонскиот начин на живот и јапонската уметност. Со едноставен и често поетски јазик, Даисец Сузуки го опишува своето поимање на зенот и неговата историска еволуција. Тој зенот го поврзува со философијата на самурајот и на истанчен начин го претставува односот на зенот со мечувањето, хаикуто, чајната церемонија и јапонската љубов кон природата, збогатувајќи го овој длабоко мисловен труд со интересни анегдоти и со извонредна поезија. Своето прво издание ова дело го доживеало во 1983 година и оттогаш игра водечка улога во обликувањето на сфаќањата за влијанието што зенот го извршил врз традиционалните јапонски уметности. Даисец Теитаро Сузуки e најистакнатиот јапонски познавачна зен-будизмот и автор на над сто дела на таа тема. Будизмот го изучувал во познатиот зен-манастир во Камакура. На осумдесетгодишна возраст заминал за Соединетите Држави и најголемиот дел од претстојната деценија ја поминал поучувајќи, држејќи предавања и пишувајќи, особено на Колумбија, Харвард и на Универзитетот во Мексико. Бил пријател и влијаел врз личности какви што се К. Г. Јунг, Ерих Фром, Мартин Хајдегер, Карл Јасперс, Арнолд Тојнби, Габриел Марсел и Херберт Рид, кој за Сузуки напишал: „Тој во себе ја обединуваше невиноста на дете со светоста на светец“.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2013
Издавачка куќа Три
Автор Д. Т. Сузуки
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x