Земјата што ја газиме

Земјата што ја газиме

Цена: 330 ден.

Опис на книгата

Роман за неочекуваната моќ на другиот да ја осветли нашата сопствена голотија. 

На почетокот на ХХ век Шпанија станува дел од најголемата империја во историјата на Европа. По помирувањето, воената елита избира едно мало село во Екстремадура, како благодарност за водењето на окупацијата. Ева Холман, сопругата на еден од нив, живее во идилична повлеченост до моментот кога на нејзиниот имот се појавува еден таинствен човек кој целосно ѝ го окупира животот. 

Романот зборува за начинот на кој се поврзуваме со земјата; со местото на кое се раѓаме, но и со планетата што нè крепи. Зборува и за борбата на една жена која сака да ја најде вистинската смисла на својот живот од која нејзиното образование ја оттргнало. Приказна за моќта на човекот за помирување со смртта, за раѓањето на емпатијата кога другиот ќе престане да ни биде туѓинец, за природата на една љубов поголема од нас самите. Емотивно четиво, книга што може целосно да нè смени.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2019
Издавачка куќа Три
Автор Хесус Караско
ISBN 978-608-230-611-7
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x