Замоци на гневот

Замоци на гневот

Распродадено

Опис на книгата

Во Европа во XIX век, во некое измислено, но можеби и возможно гратче, сѐ тече како историја и приказна: соништата на господин Раил и усните на госпоѓа Раил; приказната за првите возови; мажот што го слуша бескрајот; детето што на себе ја носи сопствената судбина; волшепството на Кристалната палата; необичниот живот на архитектот Хектор Хоро, кој замислува градови од стакло. Ова е стилистичка партитура, составена од виртуозност и бистрина, копнежлива сетилност и болна литанија. Наративното писмо на Барико има исклучителна убавина, која се раѓа од енергичната интуиција на светот.

Првиот роман на Алесандро Барико,според многу критичари, е и прв по важноста. Со овој роман Барико го одбра курсотшто го доведе до еден од водечките европски писатели на денешницата.

 

Детали за продуктот

Корица Мека
Тежина 217
Година на издавање 2017
Автор Алесандро Барико
ISBN 978-608-243-207-6
Страници 210
Издавачка куќа Антолог
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x