Забранети задоволства

Забранети задоволства

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Приказната за францускиот филозоф АБЕЛАР (1079–1142) и за неговата остроумна ученичка ЕЛОИЗА (1101–1162) е запаметена низ времето како еден од најдраматичните и најпознатите љубовни скандали.Низ нивните страсни преписки е предаден развојот на нивната романса – од нејзиниот безгрижен занесен почеток до јавниот скандал, принудниот таен брак и трагичните последици што ги предизвикал.Во слаткоречивите интимни писма е претставена широка палета на емоции, од воодушевување до обвинување, од огорченост до болување, низ кои е насликан и религиозниот живот во средниот век.

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 96
Година на издавање 2011
ISBN 9786082011967
Издавачка куќа Ѓурѓа
Автор АБЕЛАР И ЕЛОИЗА
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x