Вулф Хол

Вулф Хол

Цена: 580 ден.

Опис на книгата

Лондон почеток на XVI век. Повеќе благороднички семејства се борат за престолот на Англија но вистинската моќ ќе заврши во рацете на синот на еден обичен ковач. Вулф Хол е приказна за еден од најпознатите реформатори во историјата на Велика Британија сер Томас Кромвел кој успева да се издигне на највисоката позиција во кралската хиерархија и да стане главен советник на кралот Хенри VIII. Иако во суштина е историски роман Вулф Хол е обликуван како политички трилер преполн со интриги пресврти и извонредно изградени ликови. Романот е одлична илустрација на Британското кралство но исто така и сериозна психолошка студија на главниот лик. За Вулф Хол Хилари Мантел ја доби наградата Букер во 2009 година.„Вулф Хол го враќа читателот во XVI век, во светот на кралевите, принцезите, бароните, витезите и вештерките. Но Мантел успеала да открие една современа заднина на приказната, поради која имате чувство дека читате модерен политички трилер. Освен тоа, оваа книга е и своевиден портрет на Англија и на луѓето кои ја создале големата Британска Империја и ни нуди директен увид во интригите и политичките игри, во корупцијата и убиствата, во личните трагедии и националните искушенија што се кријат зад официјалната историја која сите добро ја познаваме.“ The Atlantic

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2014
Издавачка куќа Три
Автор Хилари Мантел
ISBN 978-608-230-283-6
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x