Великанот
Великанот

Великанот

Цена: 430 ден.

Опис на книгата

Многу големи приказни започнуваат кога авторот се прашува „Што ако...“, а романот насловен „Великанот“ од Колин Фалконер е еден од тие приказни. Во овој случај, Фалконеровото прашање е: „Што ако Александар Македонски го преживеал обидот за атентат во 323 пред нашата ера?“ и дејствието започнува токму од овој момент. Колин Фалконер раскажувајќи во прво лице во сегашно време на интересен и суптилен начин се враќа во минатото кога Александар Македонски фрла око на Картагина, а на крајот кон Европа и нуди една алтернативна историја.

Приказната во која се испреплетуваат голем број историски личности и настани преку бројните живописни акциони моменти го прави овој роман лесно читлив и интересен. Читателите на историскиот и воениот жанр ќе добијат единствено дело со коешто ќе ја збогатат својата домашна библиотека а воедно ќе имаат прилика да го запознаат Александар Македонски од сосема поинаква гледна точка.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2015
Издавачка куќа Култура
Автор Колин Фалконер
ISBN 978-9989-32-792-6
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x