Уметноста на слободното време

Уметноста на слободното време

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Една необична, но многу едноставна тајна мудрост нѐ учи дека и најмалиот алтруистички чин го збогатува човекот, а дека секој напор да се здобие со богатство и моќ го осиромашува. Тоа го знаеле и за тоа нѐ учеле Индијците, грчките филозофи и илјадници мудреци и поети, чии дела го надживеале нивното време... Можете да се согласите со Платон, Шилер или Спиноза: врховната мудрост секаде нѐ учи дека не моќта и богатството, туку само љубовта може да нѐ усреќи.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2014
Страници 188
ISBN 978-608-201-255-1
Издавачка куќа Ѓурѓа
Херман Хесе

Херман Хесе

Херман Карл Хесе (Hermann Hesse) (2 јули 1877-9 август 1962) бил германско-швајцарски поет, романсиер и сликар. Неговите најпознати дела вклучуваат Демијан, Степенволф, Сидарта и Играта со стаклени зрнца, од кои секоја ја истражува потрагата на индивидуата за автентичност, самоспознавање и духовност. Во 1946 година, тој ја доби Нобеловата награда за литература.

Повеќе за Херман Хесе

Книги од авторот

Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x