Троглодитни тинејџери

Троглодитни тинејџери

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Емануела Пагано едноставно и нежно раскажува една исклучителна приказна. Храбар роман, поетски и возбудлив, роман што ја враќа надежта. Адела е главниот лик во романот, родена во тело на маж, но подоцна се подведува на операција за промена на полот. Во близина на нејзиното гратче има две езера. Првото е вештачко и под него лежи имотот каде што таа е родена и каде што го поминала своето детство, со родителите и со братот Аксел. Второто е природно, вулканско езеро, каде што честопати оди да го помине своето време. Како што постојат верзии од исто нешто во природата така и во човекот се кријат повеќе лица. Адела се враќа во родниот град, каде што ја ангажираат како возач на училишниот автобус. За учениците претставува вистинска мистерија што имаат желба да ја разоткријат. Прашањето е дали ќе можат?

Добитник на Наградата за литература на Европската Унија за 2009 година.

Детали за продуктот

Корица Мека
Тежина 169
Страници 160
Година на издавање 2013
Автор Емануела Пагано
ISBN 978-608-4507-36-9
Издавачка куќа Антолог
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x