Трнливата полјана

Трнливата полјана

Цена: 330 ден.

Опис на книгата

Децата од еден најобичен двор меѓу зградите се сведоци на мноштво чудни случки: мачорот се претвора во жаба, од чорапот излегува црна дупка, таинствен чичко шета бурни облаци закачени на јаже, клацкалката оживува, а од кутијата на тетка Дора избегала досадата.

Дали сите овие случки се дело на прастарата тетка и нејзиниот мачор?

Оваа книга не само што раскажува приказни за деца туку создава и еден оригинален свет на фантазии. Книга за потребата за љубов, безбедност, слобода и за неограничена имагинација на децата.

Раскажувањето на Катажина Ририх е одлично дополнето со илустрациите на Гражина Ригал. „Трнливата полјана“ заслужува да се нарече задолжителна лектира, како за децата, така и за нивните родители.

Во 2017 година „Трнливата полјана“ се закити со наградата ИББИ од Меѓународниот совет за книги за деца и млади.

Детали за продуктот

Корица Мека
Автор Катажина Ририх
ISBN 978-608-243-378-3
Страници 128
Година на издавање 2019
Тежина 252
Издавачка куќа Антолог
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x