Така зборуваше Заратустра

Така зборуваше Заратустра

Цена: 430 ден.

Опис на книгата

Стани она што си! Овде не говори фанатичар, овде не се проповеда, овде не се бара верата. Ниче, еден од најголемите филозофи на минатиот век кој ќе изврши големо влијание и врз оние кои по него следуваат, создавајќи еден нов и радикален филозофски и теолошки систем на вредности и размислување, во ова свое дело говори за Новиот човек - за Натчовекот. Ве учам за натчовекот. Човекот е нешто што треба да биде надраснато. Натчовекот е смислата на човекот. Некогаш гревот кон Бог беше најголемиот грев, но Богот умре, а заедно со него умреа и тие безбожници, и нека биде загубен за нас денот кога ниту еднаш не се танцувало. И нека се вика лажна секоја вистина во која би немало барем малки смеа.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2006
Автор Фридрих Ниче
Издавачка куќа Три

Книги во категоријата Филозофија

Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x