Тага и меланхолија

Тага и меланхолија

Распродадено

Опис на книгата

Во Тага и меланхолија Фројд дава свои мислења и за стравот од инцест, за војната и смртта и за минливоста, а исто така, дава и нови начини на размислување за структурата на умот, нашите односи со другите и како ја процесираме загубата. Тој објаснува дека тагата и меланхолијата се два различни одговори на загубата. Кога тагува, едно лице жали за загуба на сакан предмет и тој процес се одвива свесно. При меланхолијата, се жали за загуба што човекот не е во состојба да ја разбере или идентификува, па затоа овој процес е сместен во потсвеста. Тагата се смета за здрав и природен процес на тагување за загуба, додека меланхолија се смета за патолошка. За многу луѓе ова е книгата што ја претстави „модерната“ психоанализа.

Детали за продуктот

Корица Тврда
Година на издавање 2019
ISBN 978-608-201-419-7
Издавачка куќа Ѓурѓа
Страници 337
Сигмунд Фројд

Сигмунд Фројд

Сигмунд Фројд (Sigmund Freud) (роден 6 мај 1856 - 23 септември 1939) беше австриски невролог и основач на психоанализата, клинички метод за лекување психопатологија преку дијалог помеѓу пациент и психоаналитичар.

Повеќе за Сигмунд Фројд
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x