Светот без граници (тврда корица)

Светот без граници (тврда корица)

Цена: 580 ден.

Опис на книгата

Пред читателот се наоѓа една мошне интересна книга создадена од еден од нашите најпознати интелектуалци – Срѓан Керим.

Имено, се работи за разговори што Керим ги има водено во 2021 година со хрватскиот публицист Дарко Плевник.

Книгата има мошне укажувачки наслов: Светот без граници– визија на човекот што беше „претседател на светот“.

Темите опфатени во овие разговори се многу предизвикувачки: периодот на детството и на школувањето, неговото политичко созревање, но и неговата кариера како универзитетски професор, врвен дипломат во еден тежок транзициски период од 1990-тите години, па сѐ до крајот на првата деценија на дваесеттиот век, неговата кариера како амбасадор во времето на постмодерната и тероризмот, но и како претседател на Генералното собрание на ООН. Многу се важни и провокативни неговите размислувања околу тоа каде оди утрешниот свет.

Ова четиво не може никого да го остави рамнодушен, без оглед на тоа дали се согласуваме или не со ставовите на авторот.

Детали за продуктот

Корица Тврда
Страници 448
Издавачка куќа Антолог
Година на издавање 2022
Автор Данко Плевник
ISBN 978-608-243-553-4
Тежина 1200
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x