Страв

Страв

Цена: 230 ден.

Опис на книгата

Стефан Миленков пишува ефективно, едноставно и мудро, пишува драми што треба да бидат играни на сцена, не само читани во книга. Инвентивен во отворањето на темите, со ликови што се изградени директно од самото дејство, независно дали се во мал формат (како што се трите едночинки Објект: актер, Отвори врата! и Страв) или во стандарден драмски формат (Потаткување, драма во три чина), неговите драми говорат за ова време директно актуализирајќи универзални ликови и заплети.

Она што треба да го препознае современиот македонски театар е дека неговите драми не треба да останат само меѓу овие корици, туку треба да се поставуваат на театарските сцени!

проф. д-р Ана Стојаноска, театролог и писателка

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2021
Издавачка куќа Три
Страници 178
Автор Стефан Миленков
ISBN 9786084892595
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x