Спасителот

Спасителот

Распродадено

Опис на книгата

Во летувалиштето на Војската на спасот силувана е една четиринаесетгодишничка. По дванаесет години на предбожикниот концерт на оваа организација некој од толпата убива еден од нејзините војници. Фоторепортерите го сликаат можниот убиец но стручњакот за препознавање лица Беата Лен ја збунува тоа што ликот му е различен на секоја слика... Инспекторот Хуле тргнува во лов на човекот без лице што го води во поранешна Југославија и назад во подземјето на норвешката престолнина во еден свет што бара вечно – или барем мигновено – спасение. А платеникот сè уште не ја завршил својата задача...

Спасителот е мајсторски испреплетена мистерија што ќе ви ги надмине очекувањата. Покрај ексцентричниот детектив Хари Хуле, тука е и таинствениот убиец израснат од пеколот на војната. Овој беспрекорно уверлив трилер ни покажува дека жедта за одмазда може да ја замрачи дури и најсветлата душа.

„Несбе постепено изби на врвот на скандинавскиот криминалистички роман, и тоа во мошне сериозна конкуренција. Во Спасителот тој се надмина себеси, а неговиот јунак, детективот Хуле, стана омилениот лик од овие простори... Неверојатни пресврти и напната атмосфера.“ Тајмс

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2017
Издавачка куќа Три
Автор Ју Несбе
Ју Несбе

Ју Несбе

Ју Несбе (роден на 29 март 1960) е норвешки писател, музичар, економист и поранешен фудбалер и известувач. Повеќе од 3 милиони копии од неговите романи беа продадени во Норвешка од март 2014 година; неговото дело е преведено на повеќе од 50 јазици, а до 2021 година се продадени околу 50 милиони примероци ширум светот. Познат првенствено по неговите крими-романи со инспекторот Хари Хол, Несбе е исто така главен вокал и текстописец за норвешкиот рок бенд Ди Дер. Во 2007 година ја издаде својата прва книга за деца, Доктор Прокторс Промпулвер. Филмот од 2011 година, Ловци на глави, е базиран на романот на Несбе.

Повеќе за Ју Несбе
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x