Солун, Лерин, соништа…
Солун, Лерин, соништа…

Солун, Лерин, соништа…

Цена: 280 ден.

Опис на книгата

Русомир Богдановски е еден од најкомпетентните и најизведуваните македонски драматичари, автор чијшто маркантен комедиографски опус станал константа во театарските репертоари. На Факултетот за драмски уметности во Скопје, долги години, бил професор по драматургија и по сценариo, така што сите помлади македонски драматичари и сценаристи симболички се испилиле од под „неговиот шинел“…Kнигата СОЛУН, ЛЕРИН, СОНИШТА… е составена од три најнови драмски текстови на Богдановски, изведени помеѓу 2015 и 2017 година. Сите три се пишувани „по покана“ на Слободан Унковски, режисер со кого соработува уште од претстудентските години кога и двајцата, театарски фанатици, учествувале во создавањето на скопската театарска алтернатива. Како иницијален преттекст на првата драма Солун, град на духови на Богдановски му послужи книгата од Марк Мазовер. Драмата Лерин – полиња жито, ридишта крв е драмски коментар на документарната граѓа од 1947-1948 година, истражувана низ архивите и рецентните весници. Иницијален преттекст за драмата Ајнштајновите сoништа е истоимената книга на американскиот физичар и есеист Ален Лајтман. Сите три се изведуваат, континуирано и со успех.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2018
Издавачка куќа Култура
Автор Русомир Богдановски
ISBN 978-9989-32-997-5
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x