Слова и согледби за Блаже Конески
Слова и согледби за Блаже Конески

Слова и согледби за Блаже Конески

Цена: 280 ден.

Опис на книгата

Дојде време да го обновам познанството со Конески, исто онака како што Конески го обновувал познанството, прво со Марко Цепенков, па со Јоаким Крчовски и најнакрај, со Тиквешкиот зборник, сѐ со една единствена цел – да ја спушти границата на македонската приказна, или очудувачки да се сретне со првообрасците на македонскиот расказ, во вистинска смисла на зборот, и да го оддели од другите форми, имено, да ја оддели приказната – онаа народната...лингвистот го набљудува во јазикот и она што увото не го слуша, а го лови на подлабоко рамниште, на побогато созвучје, а филологот се загледува во тајните на текстот што обичниот читател не ги вчитува, а ги осознава на националниот фон на литературата. - Димитар Пандев

Детали за продуктот

Корица Мека
Издавачка куќа Култура
Автор Димитар Пандев
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x