Слики од животот на М.

Слики од животот на М.

Цена: 230 ден.

Опис на книгата

„Слики од животот на М.“ ја опишува потрагата по сопственото место во светот на младата Марисија додека се соочува со неизлечливата болест на мајка си. А како што често се случува, домот не е местото, туку луѓето што го сочинуваат. По смртта на нејзините родители, таа се враќа во Словачка, каде што живее со својот партнер и работи како медицинска сестра. Описите на нејзиното секојдневје се проникнати со сеќавањата за мајчината смрт, сопоставувајќи го нејзиното здодевно постоење со екстремноста на извесни ситуации.

Семејните врски се главната тема на романот – стари и нови, тесно поврзани и далечни – како и нивното значење и бесмисленост.

„Слики од животот на М.“ дава фасцинантен приказ на современиот живот во Виена и Братислава, кои во романот се претвораат во универзален симбол на современиот урбан европски живот и на предизвиците што им ги наметнуваат на младите.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2019
Издавачка куќа Три
Автор Светлана Жухова
ISBN 978-608-230-606-3
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x