Сказни од дворецот на книгите
Сказни од дворецот на книгите

Сказни од дворецот на книгите

Цена: 130 ден.

Опис на книгата

Авторката за првпат ја почуствувала искрата да ја напише „Сказните од дворецот на книгата“ кога ја посетила Имагинарната библиотека организирана во рамките на Фестивалот на детето во Шибеник, Хрватска во мај 2007 година. Првата изложба била организирана во 2006 година од Меѓународната библиотека за деца и млади од Минхен, Германија, а идејата се зародила кај група илустратори од Франција.

Авторката на сказните од оваа книга често го прелистуваше каталогот на изложбата и своите идеи прво ги скицираше, или ги пишуваше во својот бележник, и на крај посака да им ги подари на читателите.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2018
Издавачка куќа Култура
Автор Нада Матиќ
ISBN 978-9989-32-996-8
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x