Сигмунд Фројд

Сигмунд Фројд

Сигмунд Фројд (Sigmund Freud) (роден 6 мај 1856 - 23 септември 1939) беше австриски невролог и основач на психоанализата, клинички метод за лекување психопатологија преку дијалог помеѓу пациент и психоаналитичар.

Фројд е роден од родители Евреи од Галија во Моравскиот град Фрајберг, во Австриската империја. Тој се квалификувал за доктор по медицина во 1881 година на Универзитетот во Виена. По завршувањето на неговата хабилитација во 1885 година, тој беше назначен за доцент по невропатологија и стана придружен професор во 1902 година. Фројд живеел и работел во Виена, откако таму ја основал својата клиничка пракса во 1886 година. Во 1938 година, Фројд ја напуштил Австрија за да избега од нацистичкиот прогон. Починал во егзил во Обединетото Кралство во 1939 година.

Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x