Штурецот во саксијата

Штурецот во саксијата

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Драган Ј. Ристиќ е несомнено една од најважните фигури на балканското хаику. Со децении тој го води, го осмислува и го збогатува со темати и со преводи списанието „Хаику новине“. Но уредничката дејност на  Ристиќ е само дел од високата творечка дејност на овој автор. Тој е, пред сè, неоспорен мајстор на хаикуто. Како хаиџин тој е читан, преведуван и ценет низ целиот хаику-свет. Неговата застапеност во антологиите, како и меѓународните награди што ги спечелил со својата поезија, се импресивни.

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 48
Година на издавање 2016
Тежина 55
Автор Драган Ј. Ристиќ
ISBN 978-608-243-171-0
Издавачка куќа Антолог
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x