Сенишната шума

Сенишната шума

Цена: 430 ден.

Опис на книгата

Главниот јунак во оваа книга е Самјуел Блинк, но тој сѐ уште не го знае тоа. Засега седи во семејниот автомобил заедно со сестра си Марта и се нервира од нејзиното пеење, сѐ додека не го здогледа огромниот трупец што паѓа од еден камион и засекогаш им го менува животот. Останати сами, тие се принудени да се преселат во Норвешка кај тетка си Ида и да почитуваат еден куп правила. Најважното гласи: Никогаш не влегувај во Сенишната шума - дом на еднооки, тролови, хулдри, гномови, клукајчерепци, вештерки кои им ги крадат сенките со кои владее злобниот Хорацио Променоносец.

Откако тетка му ќе му ја таскаже мрачната тајна на шумата, Самјуел не сака ни да помисли да влезе во чудната гора од која никој не излегол. Но еден ден, намемена од спокојната темнина која извира од сенките, Марта влегува меѓу старит, сенишни дрвја.

„Возхитувачка и магична...Исклучителна!“ - Тајмс

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2021
Издавачка куќа Три
Автор Мет Хејг
ISBN 9786084892366
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x