Сексуална теорија

Сексуална теорија

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Како се развил половиот нагон на човекот? Кога и како дошло до сексуални изопачености? Каква е перверзијата на половиот орган? Дали сите ние не сме по малку инвертирани? Фетишизам, садизам и мазохизам ‡ каде лежи коренот на перверзиите? Инфантилна сексуалност. Преобразбите на пубертетот. Проблеми на сексуалната возбуда. Тоа е главната теорија на Фројд бидејќи тој сексуалниот мотив го става на врвот на пирамидата на мотивите за формирањето и развојот на човековата личност.

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 160
Година на издавање 2006
ISBN 9789989920875
Издавачка куќа Ѓурѓа
Сигмунд Фројд

Сигмунд Фројд

Сигмунд Фројд (Sigmund Freud) (роден 6 мај 1856 - 23 септември 1939) беше австриски невролог и основач на психоанализата, клинички метод за лекување психопатологија преку дијалог помеѓу пациент и психоаналитичар.

Повеќе за Сигмунд Фројд
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x