Себастијан Фицек

Себастијан Фицек

Себастијан Дејвид Фицек (Sebastian Fitzek) (роден на 13 октомври 1971 година во Берлин) е германски писател и новинар. Неговата прва книга „Терапија“ (д -р. Терапија), беше бестселер во Германија во 2006 година, соборувајќи го Кодот на Да Винчи од првата позиција. Фицек во моментов е еден од најуспешните писатели на Германија.

Себастијан Фицек е роден во Берлин, Германија и пораснал со неговиот татко, директор на гимназијата Лилиентал во Берлин-Лихтерфелде и неговата мајка, учителка. По завршувањето на средното училиште во Шарлотнбургер Валд-гимназија, Фицек започнал да студира ветеринарство, но престанал по 3 месеци. Тој посетувал правен факултет до првиот државен испит, се стекнал со диплома за авторски права и работел потоа како главен уредник и директор на програма за различни радио станици во Германија.

Тој ја напиша својата прва книга со наслов „Професор Удолфс Бух дер Намен“ со Јирген Удолф, која излезе во 2005 година. Од 2006 година, Фицек започна да пишува психо-трилер романи, кои сите станаа бестселер. Неговиот прв роман беше „Терапија“ (д -р. Терапија). Тој ја доби својата идеја за Терапија во 2000 година, чекајќи пријател во чекална од ортопед. По 13 откажувања од различни уредници, тој конечно ја објави својата книга во јули 2006 година под водство на Друмер Кнаур Верлаг. Одеон Филм АГ ги купи филмските права за Терапија. Во 2007 година, Терапија беше номинирана за најдобар деби на криминал за наградата Фридрих-Глаузер. Неговиот следен роман, играта Амок. (дт. Амокспиел.), беше објавен во 2007 година и Голдкинд Филм АГ ги купи филмските права за неа. Во 2012 година, излезе неговата прва филмска верзија на Детето (д-р. Дас Кинд).

Книги од авторот

Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x