Руско поетско злато

Руско поетско злато

Цена: 280 ден.

Опис на книгата

Романтичарскиот XIX век е именуван како златен век на руската поезија. Во него се јавува една цела плејада на имиња кои го сменуваат класицизмот и на негово место ја воспоставуваат новата поетика, поетиката на романтизмот, кој за прв пат толку моќно и автентично ќе го открие и раскрили со полн интензитет лиризмот на руската душа.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2016
Издавачка куќа Три
ISBN 9786082304175
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x