Психологија на детето – Воспитување на децата

Психологија на детето – Воспитување на децата

Цена: 280 ден.

Опис на книгата

Индивидуалната психологија детално се занимава со детската психологија, колку поради значењето на ова подрачје, толку и поради дополнителните заклучоци за карактерните особености и начините на однесување на возрасните. Наспроти другите психолошки начини на објаснување, индивидуалната психологија не го толерира јазот помеѓу теоријата и практиката. Таа се потпира врз целоста на личноста и, како наука, ја има предвид динамичната борба на личноста за отворање на можности за нејзиниот развој. Посматрано од ова гледиште, практичното сознание е веќе практично знаење, бидејќи сознанието се гради низ грешки и заблуди, па секој кој го има тоа сознание – психолог, родител, пријател или самата индивидуа – веднаш ја забележува можност за негова практична примена во насочувањето на одредената личност.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2015
Страници 204
Автор Алфред Адлер
ISBN 978-608-201-283-4
Издавачка куќа Ѓурѓа
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x