Психологија на детето: Индивидуалната психологија во училиштето

Психологија на детето: Индивидуалната психологија во училиштето

Цена: 280 ден.

Опис на книгата

Под познавање на човекот подразбираме познавање на личното однесување на некој човек кон другите, на оформеноста на неговото чувство за блискост. Училиштето не е на почетокот на таквиот развој на личноста, бидејќи тој почнува уште во семејството. Кога ќе почне школувањето, пак, детето се наоѓа пред една нова задача, исто како и наставникот. Ако детето е подобро подготвено за потребите на училиштето, тоа ќе има помалку проблеми, а ако е помалку подготвено неговите проблеми ќе се зголемуваат. Училиштето е еден експеримент, пробен испит кој покажува како детето е подготвено за својата социјална задача. Да биде добро подготвено значи да се вклучи, но не само да им се приклучи на другите, туку и да мисли на другите и да се интересира за нив...

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 128
Година на издавање 2015
Автор Алфред Адлер
ISBN 978-608-201-292-6
Издавачка куќа Ѓурѓа
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x