Пророкот

Пророкот

Цена: 130 ден.

Опис на книгата

По дванаесет години доаѓа денот кога Пророкот мора да го напушти островот Орфалес. Пред да замине народот се собира околу него на чело со свештеницата Алмитра молејќи го да им ја пренесе својата мудрост за љубовта за бракот и децата за времето за радоста и тагата за законите и казните за давањето пријателството... Просветлувачките и човечни одговори на Пророкот му даваат на народот безвремена водилка за животот.

Пророкот станува бестселер уште со своето прво издание во 1923 г. Оттогаш делото е преведено на над 40 јазици, а неговата инспиративна лирична проза се смета за класика. Мистичните илустрации од надарената рака на самиот писател се совршено визуелно надополнување на ова моќно дело, целина што е вистински мевлем за душата и сетилата. Пророкот е непресушен извор на мудрости и поуки за сите сфери на човековото живеење, што им вдахнува духовност на световните прашања.

Како што пророковите мисли се дар за жителите на Орфалес, така оваа книга е Џибрановиот универзален дар на човештвото, аманет што се пренесува од колено на колено.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2018
Издавачка куќа Три
Автор Халил Џибран
ISBN 978-608-230-556-1
Страници 83
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x