Прогонот на Герта Шнирх
Прогонот на Герта Шнирх

Прогонот на Герта Шнирх

Цена: 400 ден.

Опис на книгата

За судбината на една жена во еден превртлив свет, за вината на Чесите и на Германците – дали е можна прошка и меѓусебно разбирање?

Ноќта на 30/31 мај 1945 година, Герта Шнирх, заедно со својата ќерка е протерана од Брно со остатокот од германската заедница, со ништо друго освен со неколку лични работи. Исцрпувачкиот марш завршува во Похоржелице, каде што многу од протераните умираат од епидемија на тифус и дизентерија. Герта и неколку германски жени се спасуваат работејќи на полињата во јужна Моравија, каде остануваат откако ќе заврши транспортот. Откако ќе го врати своето чехословачко државјанство, Герта се враќа во Брно принудена да живее на маргините на општеството сè до втората половина на дваесеттиот век. Оваа невообичаено моќна книга опфаќа болни прашања за вината, за одмаздата и за прошката помеѓу Чесите и Германците.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2019
Издавачка куќа Култура
Автор Катержина Тучкова
ISBN 978-608-262-052-7
Страници 459
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x