Приказната за Вилхелм Тел

Приказната за Вилхелм Тел

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Оваа книга е добитник на швајцарската Награда за книга за млади во 2005 година и е напишана врз основа на легендата за Вилхелм Тел, пандан на Крале Марко во македонскиот фолклор. Авторот Шубигер добил многу награди, меѓу кои и престижната „Ханс Кристијан Андересен“ во 2008 година, како и Наградата за литература за млади на Германија во 1996 година, токму за оваа прекрасна книга за деца што треба да ја прочитаат и родителите.

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 96
Автор Јирг Шубигер
ISBN 978-608-4507-43-7
Година на издавање 2011
Тежина 91
Издавачка куќа Антолог
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x