Приказна за трите града

Приказна за трите града

Цена: 230 ден.

Опис на книгата

Маџунков, Митко (Струмица, 19 III 1943), раскажувач, романсиер, драмски автор, есеист. Гимназија има завршено во Струмица, а Филолошки факултет (светска книжевност со теорија на книжевноста) во Белград.

Работниот век го поминал главно во Библиотеката на градот Белград. Некои книги му се објавени првобитно нa српски јазик. Добитник е на повеќе книжевни награди и признанија: Исидора Секулиќ, Рациново признание, Војдан Чернодрински, Роман на годината на Детска радост, Книга на годината на Македонската книжевна фондација, Роман на годината на Утрински весник; добитник е на Државната награда 11 Октомври, на Наградата за животно дело „Војдан Чернодрински“, а двапати ја има добиено и годишната награда на град Струмица.

Се занимавал со преведување, а и самиот е преведуван на повеќе јазици. Застапен е во домашни и странски антологии. Во 2006 година се врати од Белград да живее во Македонија. Член е на МАНУ.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2020
Издавачка куќа Три
Автор Митко Маџунков
ISBN 9786082307022
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x