Посета на бандата

Посета на бандата

Цена: 360 ден.

Опис на книгата

Фасцинантните испреплетени приказни на Џенифер Иган гравитираат околу животите на Бени Салазар музички продуцент во години кој на времето бил панк-рокер и Саша лудата девојка што работи за него. Бени и Саша никогаш не го дознаваат минатото на другиот но читателот се запознава и со неговото и со нејзиното минато и тоа до најинтимните детали а со тоа и со тајните животи на шаренилото од други ликови чии патишта се вкрстуваат со нивните во текот на многу години и на многу места од Њујорк преку Сан Франциско и Неапол до Африка.

Посета на бандата е книга за воздејството на времето и музиката, книга за опстанокот, за превирањата и преобразбите поттикнати и од најблагите пресеци на нашите судбини. Користејќи зачудувачки венец од стилови и тонови, што се протегаат од трагедија до сатира, па дури и до „Пауер поинт“, Иган успева да ги долови спротивното длабоко струење на самоуништувањето, кое сите ние мораме или да го совладаме или да му се предадеме; вродениот глад на човек за искупување; како и сеопштиот нагон да се посегне по двете – и да се избега од безмилосниот тек на времето, во безвремените царства на уметноста и музиката.

Зајадливо, возбудливо романескно дело напишано од еден од најсмелите автори на денешницата.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2017
Издавачка куќа Три
Автор Џенифер Иган
ISBN 978-608-230-492-2
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x