Поликсена и прасето

Поликсена и прасето

Цена: 330 ден.

Опис на книгата

Градејќи ја куќата од приказни за децата, секој прозорец го отвараме кон различните светови на главните јунаци. Овој пат една од нив е магичната приказна за Поликсена и нејзиното прасе.

Поликсена е многу весело девојче со богата фантазија, вљубена во приказни за замоци и принцези. Бестрашна и пргава, таа е вистински пример за постара сестра. Родена во богато и среќно семејство, често си замислува дека не е вистинка ќерка на своите родители, туку дека е загубена ќерка на некој крал..

Еден ден случајно ќе ја открие страшната вистина - дека е посвоена ќерка! Потресена, таа бега од дома и оттука почнуваат нејзините авантури. Патувачкиот циркус е нејзиното ново патувачко место под сонцето, а сите нови средби, недоразбирања и отплеткувања на мистеријата водат до одгатнување на големото прашање - Чија ќерка е Поликсена?

Крајот на приказната е навистина неочекуван и возбудлив. Четиво и за големи и за мали деца!

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2020
Издавачка куќа Три
Автор Бјанка Потцорно
ISBN 3589-565659-77878-5
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x