По трагата на белиот грифон

По трагата на белиот грифон

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Поетската книга „По трагата на белиот грифон“од Стефан Марковски претставува зрело остварување на млад автор. Во него се мешаат митологијата и современието, имагинарното и реалното, игриво обликувајќи ги постојните и непостојните светови. Петта поетска збирка на Марковски. Компилира 45 песни неподелени во циклуси. Комбинација на митологија, револуција, анархија, богови, земјени самовили и Недојдија. Дали митолошките суштества наоѓаат место во реалноста? Дали шетаат меѓу нас? Но само со „луцидна халуцинација“ можеме да ги забележиме и да ги почувствуваме.  Марковски гради игрив облик на (не)постојните светови!

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 64
Година на издавање 2018
Автор Стефан Марковски
ISBN 978-608-243-285-4
Тежина 81
Издавачка куќа Антолог
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x