Пченкарнозлатна коса, сиви очи

Пченкарнозлатна коса, сиви очи

Цена: 230 ден.

Опис на книгата

Во Англија во 1962 година е пронајден мртов Исланѓанец. Во возот полицијата наоѓа и мапа со исцртана свастика со црвено пенкало. Кој е тој и каде одел?

Романот, кој е своевидна биографија и мистерија, ја раскажува приказната за Гунар Кампен, основачот на исландската антисемитска националистичка партија што одржувала врски со широката мрежа сродни групи низ светот.

Уште како младо момче Гунар се интересира за луѓето и за тековните прашања во земјата и во странство. Живее со својата грижлива мајка, двете сестри и брат му, кои го опсипуваат со љубов и со грижа, а и тој самиот е внимателен брат и син. Но, во пролетта 1958 година, ја основа антисемитската политичка партија на националистите и започнува да придонесува кон брзорастечката светска организација на неонацисти.

Во текст што осцилира од поетски слики од детството до мрачни мисли, Сјон го испитува животниот тек на протагонистот. Истовремено, се поставува прашањето дали Гунар Кампен е толку едноставен како што изгледа на прв поглед.

Провокативен роман за мистериозниот исландски неонацист и глобалната опседнатост со оваа доктрина. Мајсторски напишано ремек-дело, кое долго ќе ве прогонува.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2021
Тежина 132
Страници 112
Автор Сјон
Издавачка куќа Антолог
ISBN 978-608-243-478-0
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x