Пауло Коелјо

Пауло Коелјо

Пауло Коелјо де Соуза (Paulo Coelho) (роден на 24 август 1947 година) е бразилски текстописец и романсиер. Член е на Бразилската академија за писма. Неговиот роман „Алхемичарот“ е продаден во повеќе од 150 милиони примероци ширум светот и е најпродавана книга на сите времиња од бразилски писател. Тој влијаеше на бразилската рок музика преку неговото партнерство со музичарот Раул Сеиксас.

Пауло Коелјо е роден во Рио де Жанеиро, Бразил, и посетувал језуитско училиште. На 17 години, родителите на Коелјо го одвеле во ментална установа од која избегал трипати пред да биде пуштен на 20-годишна возраст. Коелјо подоцна забележа дека „Не беше дека сакаа да ме повредат, но не знаеја што да направат ... Тие не го направија тоа за да ме уништат, тоа го направија за да ме спасат.“ Кај неговиот желбите на родителите, Коелјо се запишал на правен факултет и го напуштил својот сон да стане писател. Една година подоцна, тој се откажа и живее како хипи, патувајќи низ Јужна Америка, Северна Африка, Мексико и Европа и започна да користи дрога во 1960-тите.

Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x