Патот на еден архитект

Патот на еден архитект

Цена: 630 ден.

Опис на книгата

Професорот Георги Константиновски одигрува значајна улога во развојот на Скопје по катастрофалниот земјотрес од 1963 година. Негови најпознати творечки дела се објектот на Архивот на Град Скопје, Студенскиот дом „Гоце Делчев“, зданието на ИЗИИС, спомен куќата на Разловечкото востание во Делчево и Меморијалниот центар на АСНОМ во Пелинце. Константиновски е добитник на Националната награда „11 Октомври“ и на бројни други награди и признанија. Својата кариера ја започнал како дипломиран архитект на Архитектонскиот факултет во Скопје, додека магистерските студии ги завршил на Школата за архитектура при Универзитетот Јејл во САД.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2015
Издавачка куќа Култура
Страници 227
Автор Георги Константиновски
ISBN 9789989328091
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x