Парфем

Парфем

Цена: 330 ден.

Опис на книгата

Во Франција во 18 век под тезгата на еден смрдлив пазар светлината на денот ја здогледува едно необично дете Жан-Батист Гренуиј. Роден без никаков телесен мирис но надарен со прекумерно истанчен нос Гренуиј се издига од калта на Париз до најсовршените сфери на духот до царството на опојот. Опседнат со идејата да создаде совршен парфем од нејпрефинетите девојчински мириси што ќе го направи целосно човечен Гренуиј се претвора во ладнокрвен убиец...

Во историјата на создавањето на еден парфем Зискинд вложува многу подлабока смисла. Стремежот кон апсолутното, причините и последиците на творечката генијалност... Тешко може да се одолее на оваа ужасна и истовремено прекрасна приказна за еден монструм кој го има најпрефинетиот нос на светот.

Парфем е есенција на вистинската литература. Напишан во блескав класичен манир, ритмичен, живописен, ироничен, поинаков од масовната литературна продукција, овој литературен трилер со години е на самиот врв на европската интелектуална проза.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2018
Издавачка куќа Три
Автор Патрик Зискинд
ISBN 978-608-230-561-5
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x