Папокот на светот

Папокот на светот

Цена: 320 ден.

Опис на книгата

Романот се состои од вовед, наводно напишан од братот на извесен В., на кој сенадоврзуваат книгата „Папокот на светот“ (манускриптот на романот), книгата„Исход“ и книгата „Светлина“ (Записите од дневникот), по кои следува поговород книжевниот теоретичар Венко Андоновски. Првата книга напишана напсевдоархаичен јазик се одигрува во IX век и би можел да се означи како некојвид филозофски крими роман во ековски манир; додека во вториот дел, во „Дневникот“, една љубовна сторија во Југославија во втората половина на ХХ век гипресликува случувањата од првиот дел.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2017
Автор Венко Андоновски
Издавачка куќа Три
ISBN 978-608-230-495-3
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x