Одење по јаже

Одење по јаже

Цена: 230 ден.

Опис на книгата

Возбудливиот роман Одење по јаже нè води на една живописна авантура по таинствените патеки на детско-младешката мечта. Како вистинска маѓосничка со своето волшебно перо Лижија Божунга го распостила пред нас платното на еден циркус исткаено од изненадувања чинки и неочекувани пресврти.

Малата ѕвезда Марија, ќерка на акробати, против своја волја е оттргната од магичниот циркуски свет и оди да живее „нормален“ живот кај баба си. Осамена во големата куќа полна со спомени, таа тргнува на едно необично патување... Како што и народната мудрост убаво кажала, одењето по јаже е метафора за живот исполнет со сериозни предизвици и длабоки преиспитувања. Така и Марија чекори по својот пат, во потрага по рамнотежа, отворајќи ги вратите на минатото и преживувајќи ги драмите кои ќе го обележат нејзиното детство.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2017
Издавачка куќа Три
Автор Лижија Божунга
ISBN 978-608-230-474-8
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x