Ништо

Ништо

Цена: 230 ден.

Опис на книгата

Сè започнува кога Пјер Антоан главниот покренувач на настаните во Ништо на Јане Телер на еден час изјавува дека „не постои ништо што значи нешто“ оти животот е бесмислен и нема потреба да се грижиме за ништо: за училиштето пријателите семејството. Во знак на протест се качува на едно сливово дрво и оттаму почнува да ги гаѓа своите довчерашни другари со презреани сливи и со своите филозофски мудрости. Исплашени од неговото забегано однесување тие тргнуваат во очајна потрага по смислата на животот откажувајќи се од најзначајните работи и предизвикувајќи се на сѐ поголеми жртви. Купот почнува со нечии омилени зелени сандали жолт велосипед данско знаме стара касета од Битлси.

Но дали откажувајќи се од најсаканите работи потврдуваме дека навистина ништо не е важно? Измачувајќи се со ова прашање, секое наредно барање на седмоодделенците станува сè посурово и настаните постепено добиваат морбиден пресврт.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2019
Издавачка куќа Три
Автор Јане Телер
ISBN 978-608-4569-817
Страници 141
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x