Николски

Николски

Распродадено

Опис на книгата

Книгата „Николски“ е напишана за сите вечни талкачи и патувачи, на кои ќе им покаже дека патот на крајот секогаш завршува дома.

Пролетта 1989 година тројца млади луѓе, сите родени на илјадници километри оддалеченост еден од друг, решаваат да го кренат сидрото од своите родни места и да тргнат по нешто што ќе ги зацврсти како личности и како луѓе. Секој остава речиси сè зад себе, освен неколку предмети без кои смета дека не може да го замисли опстанокот, како и сеќавањата на минатото.

Ное, чиј дом е карван со приколка и кој знае да чита автокарти бидејќи постојано се преселува, решава да ја напушти периферијата и да се запише на факултет. Џојс, на која ѝ здодеале селото и надмените роднини, тргнува на автостоп-патување со цел да стане главна во светот на компјутерската пиратерија. Најпосле, тука е анонимниот раскажувач, кој решава да почне ново поглавје во големиот Монтреал, каде што ќе го најде својот дом меѓу книгите. Во книжарницата, читајќи секојдневно, ќе му се отворат многу нови и дотогаш непознати места.

Во текот на десет години, патиштата многупати чудесно ќе ги спојат тројцата и ќе ги разделат. Нивните патувања се неверојатно спонтани, водени од ветровите на личната волја, но исто така и проткаени со други необични моменти – опасни жени пирати, урбани археолози, поплави, риби од сите видови, една мистериозна книга без корици и расипан компас чија игла тврдоглаво покажува кон Николски. Овие луѓе на крајот сфаќаат дека се дел од голема магична целина.

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 192
Година на издавање 2013
Автор Никола Дикнер
ISBN 978-608-4507-55-0
Тежина 194
Издавачка куќа Антолог
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x