Никој и ништо во Париз и Лондон

Никој и ништо во Париз и Лондон

Цена: 280 ден.

Опис на книгата

Трпезата на богатите и сиромашните се разликува само според нивните приходи.

Орвеловата автобиографија, исповед и критика – маестрален портрет на сиромаштијата во општеството.

Класикот на критичката мисла отворено и без трошка самосожалување ги изнесува вистините за бедата што ја доживеал во Париз и Лондон. Двете епизоди се еднакво фасцинантни – париската по разоткривањето на заднината на отмените француски ресторани, и лондонската по начинот на кој е насликан животот на скитниците на самото дно на општеството.

Орвел ни нуди живописен приказ на двата града со отрезнувачки вистини за ужасната стварност –ужасна затоа што е сосема реална. Овој негов роман е веродостоен сведок и значаен социјален документ за сиромаштијата што го угнетува народот. Но тој истовремено прераснува и во беспоштедна критика кон општеството кое не презема ништо за нејзино решавање.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2021
Автор Џорџ Орвел
Издавачка куќа Три
ISBN 9786082308036
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x