Нешто не е во ред?

Нешто не е во ред?

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Храбра жена, уште похрабри стихови, е заклучокот додека се чита оваа ретка книга, што ни ја претставува за првпат една од најважните поетеси од Хрватска. Песните се обични и секому достапни со леснотијата на стилот, полни со ироничен поглед кон реалноста и полни со необични случки кои го заслужуваат интересот на секој читател. Како што вели и една од критиките во Германија „Текстовите на Громача се благородни бидејќи потекнуваат и од ладнокрвната смелост и од најголемата љубезност. Громача пишува од точка на гледање во која желбата за широчина на љубовта се спротивставува на тесноградоста и заслепеноста од национализам. Во Загреб е славена како чудесна појава, како Ингеборг Бахман на Балканот.“

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 96
Тежина 91
Година на издавање 2010
Автор Татјана Громача
ISBN 978-608-4507-73-5
Издавачка куќа Антолог
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x