Научно толкување: устав на Република Македонија
Научно толкување: устав на Република Македонија

Научно толкување: устав на Република Македонија

Цена: 1,180 ден.

Опис на книгата

Научното толкување на Уставот на Република Македонија е пионерски потфат на научната интерпретација и критичко вреднување на уставните норми. Авторот на научното толкување, доајенот на македонската уставно-правна мисла, проф. Светомир Шкариќ не ја истражува само содржината на уставните норми, ниту се задоволува со логичното и граматичко откривање на нивната смисла. Неговата научна интерпретација е во духот на филозофија на владеење на правото, чија основа и суштина се слободите и правата на човекот и граѓанинот, а не организацијата на државната власт. Убедена сум дека пред нас е вреден труд, што ќе помогне не само во појасното читање и разбирање на уставните норми, туку и неизбежно ќе влијае врз судската интерпретација.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2015
Издавачка куќа Култура
Автор Светомир Шкариќ
ISBN 978-9989-32-737-7
Страници 502
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x