Миларепа

Миларепа

Цена: 179 ден.

Опис на книгата

Ако соништата се повторуваат додека човек е буден, како да не се поверува дека станува збор за живеење во некој друг живот?

Сè започнува од еден сон. Симон секоја вечер се гледа во истиот каменит предел со срце исполнето со омраза, сѐ додека една таинствена жена не му открие дека е реинкарнација на чичкото на Миларепа. Миларепа е тибетски исцелител од 9 век кој бил убиец сè додека не навлегол во будизмот, по што станал почитуван и моќен јогин, човек со телесно и духовно совршенство.

За да престане духот да кружи од едно во друго тело, Симон мора да ја раскаже приказната за Миларепа. Но во текот на прочистувањето, тој се поистоветува до таа мера што заборава на својот идентитет и ја губи свесната граница помеѓу сонот и јавето.

Со овие страници испишани во духот на будизмот, Шмит ја продолжува својата филозофска потрага по вистината по која трага во целиот свој циклус „Невидливиот“ – серија книги полни со духовноста и длабочината на човековото постоење. Фантастични приказни кои поттикнуваат да ја погледнеме стварноста од една поинаква перспектива.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2021
Страници 56
Издавачка куќа Три
Автор Ерик-Емануел Шмит
ISBN 9786082307695
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x