Место за двајца

Место за двајца

Цена: 180 ден.

Опис на книгата

Повеќето приказни во ова дело се вистински лекции за доблестите што треба секој од нас да ги негува. Низ животната приказна што ја зема за подлога во своите раскази и романи, Маркиз де Сад секогаш дава поука како не треба да се однесуваме и како треба правилно да постапуваме во слични околности. Приказните варираат од едноставни анегдоти, со пресврт во дејството, до остроумни скокотливи комедии, па дури и со фантастични елементи. Како и да е, Садовиот познат однос кон религијата, моралноста и француската влада останува препознатлив во секоја приказна.

Детали за продуктот

Корица Мека
Страници 160
Година на издавање 2015
Автор Маркиз де Сад
ISBN 978-608-201-275-9
Издавачка куќа Ѓурѓа
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x