Место за бегство

Место за бегство

Цена: 130 ден.

Опис на книгата

Одлика на поезијата на Изова Велева е искрената лиричност на исказот. Нејзината поезија е искрена и топла, лирична и лелеава. И уште: авторката ја има способноста да создаде комплексни, слоевити поетски дискурси со употреба на едноставни, секојдневни лексеми.

Чинам, најголемата вредност на збирката на Вања Изова Велева е отсуството, или сериозно редуцираното присуство на негативна енергија во авторскиот исказ. Тоа отсуство на негацијата, замената на НЕ со ДА, е вредност која како да ја подзаборавивме. Место за бегство за Вања Велева не е малодушна, плачлива сага за тоа колку стварноста/животот/поетската апстракција се темни и против сè и секого. Не. Тоа е приказна за цврстината на Жената/Човекот да се справи со предизвикот преку одлучната решеност, преку светлината и оптимизмот.

Мишел Павловски

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2021
Издавачка куќа Три
Автор Вања Изова Велева
ISBN 9786084892687
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x