Мементо за Истанбул

Мементо за Истанбул

Цена: 380 ден.

Опис на книгата

Каков воодушевувачки и брзочитачки детективски роман од перото на турскиот Агата Кристи. Мртво тело со античка монета во дланката е пронајдено покрај споменикот на Ататурк во стариот дел на Истанбул. Но тоа нема да биде единствената жртва и наскоро зачнува потрагата. Инспекторот Невзат и помошниците ги бараат убијците што грабнуваат луѓе, им го пресекуваат гркланот, ги изложуваат на места со туристичко значење за Истанбул, а во дланките им оставаат парички од историскиот период на кој сакаат да го насочат вниманието. Интересно е што секоја жртва ја поставуваат така што ќе покажува во правец кон местото каде што ќе ја најдат следната. И, при сето тоа, не оставаат ни најмала трага. Бестселер-приказна со која патуваме во времето. Седум убиства, седум владетели, седум монети и седум историски споменици, поврзани преку историјата на еден од најтаинствените и најимпресивни градови во светот.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2014
Автор Ахмет Умит
ISBN 978-608-243-022-5
Страници 572
Тежина 417
Издавачка куќа Антолог
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x