Меѓународното право за правата на човекот

Меѓународното право за правата на човекот

Цена: 670 ден.

Опис на книгата

Меѓународно право за правата на човекот на Љ. Д. Фрчкоски е исклучително четиво кое ги надминува рамките на учебник за студентите и експертите во областа. Оригинален, внимателно аргументиран и убаво напишан, овој текст се обидува да ја постави тезата, линијата помеѓу етиката и политиката на човековите права, правејќи „еленски скок“ над правото и позитивизацијата на човековите права што е денес доминантна во светот.

Отворајќи ги содржајните парадокси на човековите права, нив ги поставува во хоризонтот каде што тие единствено преживуваат еманципаторскиот дискурс на отпорот и солидарноста.

Отпорот и чувствителноста дека правата се основниот, анархичен и револуционерен алат кој човекот го има за сопствено субјективизирање.

Детали за продуктот

Корица Мека
Година на издавање 2021
Страници 304
Издавачка куќа Три
Автор Љубомир Д. Фрчкоски
ISBN 978-608-230-742-8
Korica.mk користи колачиња за персонализација на содржините и функционалност. Со продолжување на користење на сајтот или со кликнување на “Се согласувам”, се согласувате да ги зачувуваме колачињата. Повеќе инфо
x